בלוג חוויה והשראה

ברזים מומלצים למטבח אצלכם בבית

18.10.2018 שתף

אומרים שארוחה אחת ביום, שאותה אוכלים ביחד כל בני המשפחה, שומרת על משפחה מאוחדת וקרובה – ואנחנו בדרך כלל נהנים מבישול ואכילה
של ארוחות כאלה במטבח הבית. בדיוק מהסיבה הזו, אנחנו משקיעים מחשבה, משאבים וזמן רבים בתכנון נכון של המטבח על הארונות,
אזורי האחסון ומוצרי החשמל שלו, כמו גם בעיצוב נעים לעין ומזמין של המטבח.

אולי תתפלאו אבל נקודת המים הראשונה שנתווספה למבני מגורים הייתה זו שבמטבח דווקא ולא בחדר הרחצה.
ברז המים במטבח הוא חשוב מאוד, בחירה בברז איכותי תבטיח שנים רבות של שימוש נוח. לפניכם סקירה של ברזים למטבח ממלאי הדגמים הקיימים כיום.
נפרט על תכונות שחשוב לקחת בחשבון ומה הופך ברז אחד מתאים יותר עבורכם מאחר.

סוגי ברזים ומי יספר לכם את כל האמת אודותם


בחירת ברז למטבח נדרשת כאשר רוכשים או בונים בית חדש וכן במסגרת שיפוץ מטבח קיים. מי שניצב בפני בחירה כזו מגלה עד מהרה שבחנויות אספקה טכנית  מוצעים למכירה דגמים רבים של מספר יצרנים מובילים. ישנם ברזים איכותיים מתוצרת מקומית וכאלה המיובאים מחו”ל.
השלב הראשון בדרך לבחירה מוצלחת של ברז חדש למטבח הוא הכרת “משפחות” הברזים השונות. החלוקה הבסיסית ביותר בין סוגי הברזים השונים (למטבח ובכלל) היא זו בין ברזים בעלי שתי ידיות (אחת למים קרים ואחת לחמים) אל מול ברזים בעלי ידית אחת המאפשרת ויסות היחס בין מים חמים לקרים, ברזים כאלה מכונים בעגה המקצועית “ברזי מיקסר” והם הפופולאריים ביותר כיום בזכות נוחות השימוש שהם מעניקים. למעשה, כיום כבר נדיר למצוא במטבח ברז בעל שני ראשים, ברזים כאלה הם בחירתם של מי שמעוניינים בעיצוב קלאסי, אירופאי או כפרי וגם אז רק עבור מקומות בהם יעשה בהם שימוש מועט יחסית (שירותי אורחים למשל) ובוודאי לא למטבח שם ניצב הברז הפעיל ביותר ברוב הבתים.

ברזי מיקסר מגיעים במגוון רחב של מידות ועיצובים. הבדלים חשובים שיש להכיר הם בין ברזי קיר (כאלה המקובעים אל הקיר שמאחורי כיור המטבח) וברזים המותקנים על משטח הכיור או אפילו על הכיור עצמו (בכיורים המגיעים עם פתח מוכן להתקנת ברז). יתרונו המרכזי של ברז קיר הוא שקל לנקות את הכיור והמשטח תחתיו, חסרונו הוא הצורך לדייק במיקום ההתקנה.

חשוב מאוד לא להסתפק בייעוץ מטעם קבלן הבניה או השיפוץ, דברו עם נציגי המכירות בבתי עסק בהם חדרי תצוגה של ברזים לבית בכלל וכאלה המיועדים למטבח בפרט.

תגידו שלום למשפחת הברזים. צילום: Shutterstock.

בחירת ברז המטבח המתאים ביותר עבורכם


הקדמה הטכנולוגית לא פסחה על תחום ברזי המים לבית. למטבח מעוצב ניתן לבחור ברז המשלים את קו המראה המבוקש אולם טעות היא לוותר על פונקציונאליות לטובת אסטטיקה. ברזים גבוהים נחשבים אסטטיים ונוחים כאחד (קל להכניס גם סיר גדול תחתם), לחילופין ניתן לבחור בברז נשלף, כזה המאפשר שליפה החוצה של הפייה (הנותרת מחוברת לבכרז בצינור שרשורי נאה) וכיוון זרם המים אל הנקודה הרצויה, זיכרו שפעולה כזו מנטרלת את היד האוחזת בפיית הברז.
כדי לבחור דגם העונה באופן מיטבי על צרככים יש לתכנן בדיוק היכן יותקן הברז, כיצד יגיע זרם המים אל כל נקודה בכיור, האם תוכלו להפעיל את הברז בקלות תוך ביצוע פעולות המאפיינות שימוש בברז מטבח.


ברזים מסתובב, ברז נשלף, ברז המופעל בנגיעה, ברז טמפרטורה קבועה ועוד


כאמור ישנם ברזים למטבח בשלל עיצובים שאופן הפעלתם שונה והם מעניקים חווית שימוש ייחודית. אל תמהרו לקבל החלטה, הכירו את האפשרויות השונות ובחנו באיזה אופן כל אחת מהן משרתת את מה שאתם מצפים שברז המטבח יעשה עבורכם. עוד חשוב לתת את הדעת על סוג הגימור, ישנם ברזים מצופים ניקל או כרום כמו גם ברזים איכותיים במיוחד העשויים נירוסטה. ברזי ניקל נחשבים עמידים, גימור כרום נחשב קל לניקוי ובעל מראה מנצנץ, ברזי נירוסטה יקרים יחסית ובעלי מראה ייחודי שייתכן ותתקשו להתאים לאביזרים מתכתיים אחרים במטבח.

בשנים האחרונות חלו התפתחויות טכנולגיות המשלבות שימוש בחיישנים ואלקטרוניקה, כך למשל ברז בעל שסתום אלקטרומכאני שניתן לפתיחה או סגירה באמצעות נגיעה קלה בגוף הברז. חידוש מעניין נוסף הוא ברז המכוון בעצמו את טמפרטורת המים ושומר עליה, הכל לפי טמפרטורה שנקבעת מראש על ידי המשתמש.

 

הדמיה של ברז אלקטרוני. צילום: Shutterstock.